Весна Попоска е докторант на Воената академија во Скопје. Магистрирала на катедрата за меѓународно право на Правниот факултет „Јустинијан Први“ и е долгогодишен граѓански активист. Авторка е на публикација за студентски права објавена од фондацијата „Фридрих Еберт“ и на многубројни научни и стручни трудови во нејзината област. Алумни е на Школата з...а политика на Советот на Европа и Регионалната школа за јавни политики организирана од NDI. Работи како генерален секретар на Меѓународен универзитет Визион од неговото основање во 2015 година. More

Камбаните на референдумот

м-р Весна Попоска

Vesna Poposka 200x250Референдумот беше услов без кој не се може токму за најголемата опозициска партија, чија пратеничка група веќе нема да има изговори за неприфаќање на уставните измени кои претстојат. Впрочем, обидот на било кој политички субјект во земјата да се спротивстави на 600 илјади гласачи кои дале поддршка на референдум кој е консултативен, не би бил ништо друго освен обид за политичко самоубиство, особено во светло на отворената можност за предвремени парламентарни избори.

Договорот со Грција низ призмата на меѓународното право: водич за почетници

м-р Весна Попоска

Vesna Poposka 200x250Меѓународно-правната позиција на договорот е кристално чиста: договорот својата правна основа ја наоѓа во резолуциите на Советот за безбедност на ООН и ја еманира јасно изразената волја на меѓународната заедница за разрешување на несогласувањата помеѓу двете земји. Тоа навлегува во она што пи-ар службите забораваат да го спомнат: дека не е името, туку времената референца она за што се преговарало.

Gaudeamus igitur: за предлог-законот за високото образование

м-р Весна Попоска

Vesna Poposka 200x250Текстот на новиот Закон за високото образование се очекуваше со нетрпение и во голема мера одговори на дел од барањата. Но, се` уште постојат неколку клучни опасности кои треба да бидат адресирани, во насока на изнаоѓање што посоодветно законско решение кое ќе ги интегрира европските перспективи и македонските прилики и можности.

1 Коментар