Јана Лозаноска, е доктор на науки при Универзитетот за мир на Обединетите Нации, во Костарика. Магистерски студии по меѓународно хуманитарно право има заршено на Универзитетот во Женева и Институтот за меѓународни студии во Женева-Швајцарија. Додипломски на Правниот факултет во Скопје. Има објавено трудови поврзани со човекови права, род и ЛБТ; прашањето за името од призма на меѓународно право, ЕУ и човекови права, итн.

Zgjidhja e përgjimit masiv paraqet interes publike!

МК   ALB

d-r Jana Llozanoska

Jana Lozanoska 200x2501Rastet e PSP fillojnë të ngjajnë në shou gjykime të cilat kanë për qëllim që ti tregojnë opinionit se drejtësia është e kënaqur me vetë aktin  e gjykimit dhe me përndjekjen penale. Por, parashtrohet pyetja a është ashtu gjatë ekzistimit të keqpërdorimeve masive apo në realitet bëhet fjalë për pamundësi të realizimit të drejtësisë për shkak të madhësisë dhe të peshës së veprave të kryera.

Разрешувањето на масовното прислушување претставува јавен интерес!

МК   ALB

д-р Јана Лозаноска

Jana Lozanoska 200x2501Случаите на СЈО започнуваат да наликуваат на шоу судења кои имаат за цел да ѝ покажат на јавноста дека правдата е задоволена со самиот чин на судење и кривично гонење. Но, прашањето е дали е така при постоење масовни злоупотреби или всушност станува збор за неможност за остварување на правдата поради големината и тежината на сторените дела.

1909 Кликови

Помирување или непомирување: предизвици пред кои е исправена Република Македонија

д-р Јана Лозаноска

Jana Lozanoska 200x250Без разлика дали помирувањето ќе се случи или не, за што никој не може да гарантира во целост, сепак, она што е особено важно е дека процесите на помирување се отворени. Тоа подразбира дека постои отворен јавен дијалог за премостување на тешкото и проблематично минато, исполнето со злоупотреби и неказнивост, кое од друга страна е ставено под лупа и мониторинг на пошироката јавност.

1 Коментар

Република Македонија има потреба од одговорност и помирување

д-р Јана Лозаноска

Jana Lozanoska 200x250Единствен излез од целосниот колапс на системот кој, наместо да се лечи, во континуитет се храни и потхранува со нефункционалност, поделеност, непотизам и корупција е да профункционира одговорноста, посебно кривичната одговорност на претходните владеачки структури и истовремено да течат паралелни процеси на помирување.

Неопходноста од јавен простор и дебата и Договорот за името

д-р Јана Лозаноска

Jana Lozanoska 200x250Можни се правни и политички импликации кои Договорот за името и комплексниот член 1 може да ги повлечат и внатрешно и надворешно. Тоа не само што ќе се одрази на сегашноста, туку и на иднината, а со тоа и на минатото, и поради тоа неопходна е исцрпна научна и јавна дебата пред да се пристапи кон било какви промени за кои граѓаните не се ни запознаени.