Борјан Ѓузелов е докторант на Queen Marry University of London. За главно поле на научен и професионален интерес ги има демократизацијата на постсоцијалистичките општества и доброто владеење. Автор е на неколку трудови од областа на социјалниот капитал, неформалните практики и антикорупцијата.

Теориите на заговор како популистичка алатка за релативизирање на вистината

м-р Борјан Ѓузелов

borjan gjuzelov 200x250

Популистичките режими се служат со лажни вести и теории на заговор за да ја релативизираат вистината и да го зацврстат своето демагошко владеење.

Ловење на големите риби: oд селективна пасивност кон бескомпромисна активност?

м-р Борјан Ѓузелов

borjan gjuzelovЌе успее ли Специјалното јавно обвинителство предводено од Катица Јанева да започне поширока борба против корупцијата од високо ниво? Возможно ли е само една институција да ја демонтира ваквата корупција и да го реши проблемот на „заробена држава“ каде што институциите наместо решение, претставуваат дел од проблемот?